Walne zebranie OSP JordanĂłw

W sobotę 22 lutego w odnowionej sali Ochotniczej StraĹźy PoĹźarnej w Jor­danowie w gminie Brzeziny odbyło się walne zebranie sprawozdawcze lokal­nej jednostki. Przybyłych gości, wśród których byli m.in. kapelan wojewódzki straĹźaków bryg. Henryk Betlej, ks. Wło­dzimierz Kujawin - proboszcz parafii Bedoń, Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Ło­dzi Stanisław Bednarczyk, Komendant Miejski PSP w Łodzi Andrzej Wyciszkiewicz, prezes zarządu oddziału Po­wiatowego Związku OSP w Brzezinach Krzysztof Czułno, komendant powia­towy PSP w Brzezinach Jarosław To­maszewski, komendant powiatowy PSP powiatu łódzkiego wschodniego Marek Duda, prezes zarządu gminnego związku OSP Tadeusz Guzek, komendant gmin­ny OSP w Dmosinie Ignacy Grabowicz, wójt gminy Brzeziny Barbara Hojnacka, z-ca wójta Leszek Adamczyk, przewod­niczący rady gminy Brzeziny Marek Ko­lasa, radna Regina Frankowska, sołtys wsi Eufeminów ElĹźbieta Markiewicz, sołtys wsi Jordanów BoĹźenna Supera oraz honorowy druh jednostki Mieczysław Niepsuj, powitał prezes OSP Jordanów Leszek Jarząb.

Spotkanie rozpoczęło się od poświę­cenia wizerunku św. Floriana - patro­na straĹźaków, wykonanego przy pomocy aerografu przez Bartłomieja Gorgolewskiego z Komendy Miejskiej PSP w Ło­dzi. Poświęcenia dokonali kapelan woje­wódzki straĹźaków ks. Henryk Betlej i ks. proboszcz Włodzimierz Kujawin. OSP Jordanów zrzesza 33 członków. W mi­nionym roku odbyły się cztery posiedze­nia zarządu oraz dwa zebrania. Wśród zorganizowanych imprez integrujących mieszkańców znalazły się festyn, zlot motocyklowy, zabawa taneczna oraz wi­gilia. OSP Jordanów w 2014 roku uczest­niczyła 12 razy w akcjach ratowniczych, w tym trzykrotnie w gaszeniu poĹźarów i dziewięciokrotnie w likwidacji miej­scowych zagroĹźeń. W ubiegłym roku majątek jednostki powiększył się m.in. o pompę szlamową, zestaw hydrauliczny Lukas, piłę do cięcia stali i betonu oraz zestaw ratowniczy R-l. Jednostka pozy­skała takĹźe uĹźywany lekki samochód techniczny volkswagen, który wyremon­towała z własnych funduszy. Obecnie OSP Jordanów ma juĹź trzy samochody, w tym dwa gaśnicze. Największym osią­gnięciem minionego roku był remont sali polegający na jej przebudowie, ob­niĹźeniu sufitu, nowym oświetleniu oraz pomalowaniu. Koszt remontu wyniósł 16 tys. złotych, z których 9 tys. pocho­dziło z zarządu wojewódzkiego związku OSP w Łodzi, 3 tys. od władz gminy, a 4 tys. z własnych składek członkowskich. OSP Jordanów czyni starania o włącze­nie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka z Jordanowa spełniając wymogi formalne będzie dru­gą w gminie Brzeziny i siódmą na teren powiatu brzezińskiego jednostką należą­cą do tego systemu. Nie wywołał zatem zdziwienia fakt, Ĺźe zarząd jednogłośnie otrzymał absolutorium.

„Gratuluję zarządowi. Gmina wspie­rała i wspiera wszelkie inicjatywy zmie­rzające do podniesienia gotowości w jednostkach OSP, co przekłada się na podniesienie stanu bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Jesteśmy dumni, Ĺźe OSP Jordanów podjęła próbę wstąpie­nia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co oznacza dodatkowe wy­zwania. Przemawiają za tym odległości od PSP, sąsiedztwo skrzyĹźowania dróg powiatowych i bliskość budowanej auto­strady. W ramach podziękowania Rada Gminy Brzeziny znalazła dodatkowe środki na finansowe wsparcie zamierzonych celów. JuĹź wkrótce przez Jordanów będzie przejeĹźdĹźał autobus nr 90 linii ŁódĹş - Brzeziny. Dziękuję prezesowi za determinację przy włączaniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Ga­Ĺ›niczego i jej dosprzętowienie, a wszyst­kim straĹźakom dziękuję za udzielanie pomocy bliĹşnim" - mówiła wójt Barba­ra Hojnacka.

Podziękowania władzom gminy, a w szczególności wójt Barbarze Hojnackiej, z-cy wójta Leszkowi Adamczykowi, przewodniczącemu rady Markowi kola­sie i całej Radzie Gminy za dotychczaso­wą pomoc i wsparcie okazywane jedno­stce, a takĹźe za bardzo dobrze układającą się współpracę złoĹźył prezes OSP Leszek Jarząb.

Ostatnim punktem zebrania był stra­Ĺźacki poczęstunek. Wcześniej jednak straĹźacka brać uhonorowała prezesa Leszka Jarząba bukietem kwiatów z oka­zji obchodzonych niedawno 50 urodzin.