Opłatkowe spotkanie w Bogdance

Koło Gospodyń Wiejskich z sołectwa Zalesie znane jest z pielęgnowania polskich tradycji. To do tutejszych gospodyń przyjeĹźdĹźała wielokrotnie łódzka telewizja filmować wyrób palm wielkanocnych, przygotowanie świątecznych stołów czy święto kiszenia kapusty. Najpiękniejszą polską tradycją jest chyba jednak Wigilia, więc nie mogło zabraknąć wieczerzy wigilijnej takĹźe w KGW Zalesie.

Było to właściwie spotkanie opłatkowe, gdyĹź odbyło się juĹź po nowym roku, w przeddzień Święta Trzech Króli. Koło liczy obecnie 32 członkinie i 20 sympatyków, a na wspólne spotkania przychodzą tu takĹźe mężczyĹşni i młodzieĹź. Od dwóch lat na wspólne wigilie zapraszane są takĹźe najstarsze mieszkanki sołectwa. Tego dnia w siedzibie koła w Bogdance zagościła równieĹź wójt Barbara Hojnacka, przewodniczący Rady Gminy Marek Kolasa, o. proboszcz Konstanty Ciaranek, zastępca wójta Lechosław Adamczyk, sekretarz gminy Radzisław Kamiński, kierownik Dorota Kamińska oraz radny z tego terenu Edward Bogdański. Gości witała tu uroczyście przewodnicząca koła ElĹźbieta Ołubek. „Ogromnie cieszy fakt, Ĺźe tak pieczołowicie w sołectwie Zalesie podchodzi się do tradycji, w której jedynie moĹźe przetrwać nasza narodowa toĹźsamość” – mówiła wójt Barbara Hojnacka. „Ĺťyczę wam, aby z tajemnicy BoĹźego Narodzenia płynącej ze żłóbka Jezusa Chrystusa wydobyć siłę do otwarcia się na drugiego człowieka” – dodawał o. proboszcz Konstanty Ciaranek. Wspomnieniem świąt był takĹźe występ młodego, utalentowanego mieszkańca sołectwa – Kacpra Zybały, który  przedstawił repertuar kolęd przy akompaniamencie gitary. PóĹşniej przyszedł czas na opłatek, osobiste Ĺźyczenia i „wieczerzę”. Tak świętowały panie z KGW Zalesie zrzeszającego gospodynie ze Ścibiorowa, Rochny, Zalesia, Starych Koluszek i Bogdanki.