Świadczenie wychowawcze – pomoc państwa w wychowywaniu dzieci „Rodzina 500 plus”

500_171

Program „Rodzina 500+” to znacząca pomoc finansowa ze strony państwa dla rodzin wychowujących dzieci. Zadaniem programu jest przede wszystkim zwiększenie poczucia bezpieczeństwa ekonomicznego poprzez realne wsparcie w wychowaniu dzieci.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego wraz z załącznikami moĹźna składać od 1 kwietnia 2016 r. osobiście w Gminnym  Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzezinach ul. Sienkiewicza 16A, 95-060 Brzeziny pokój numer 0.08 w godzinach od 7.30 do 15.30  oraz drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego.

Informujemy, iĹź w dniach 12 kwietnia 2016 r. i 26 kwietnia 2016 r. zostaną ustanowione dodatkowe dyĹźury Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, podczas których będą przyjmowane wnioski w godzinach od 7.30 do 18.00

Czas trwania pierwszego okresu zasiłkowego - od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017 roku.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego można pobrać w siedzibie GOPS lub na stronie

zaś informatory 500+ na stronie

Kto może otrzymać świadczenie wychowawcze?

Uprawnionym wnioskodawcą jest jeden z rodziców, opiekun prawny lub faktyczny dziecka (osoba, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka).

Kryterium dochodowe

W przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dziecko nie jest uwzględniany dochód rodziny.

Świadczenie wychowawcze przysługuje równieĹź na pierwsze dziecko (najstarsze dziecko w rodzinie do ukończenia przez nie 18-go roku Ĺźycia) lub jedyne dziecko w rodzinie w przypadku rodzin, w których miesięczny dochód netto na osobę nie przekroczy 800 zł lub 1200 zł w przypadku, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne lub dziecko powyĹźej 16-go roku Ĺźycia legitymujące się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności. Dochód będzie obliczany za 2014 rok z uwzględnieniem dochodu uzyskanego i utraconego.

Wysokość świadczenia wychowawczego

Świadczenie wychowawcze wynosi 500 złotych miesięcznie na dziecko do dnia ukończenia 18-go roku życia.

Jak jest przyznawane świadczenie wychowawcze?

Świadczenie wychowawcze przyznaje się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego lub do dnia w którym uprawnione dziecko kończy 18 lat lub do dnia ukończenia przez pierwsze najstarsze dziecko 18-go roku Ĺźycia.

UWAGA !!!

W przypadku złożenia wniosku do dnia 1 lipca 2016 roku świadczenie wychowawcze zostanie przyznane od dnia 1 kwietnia 2016 roku.

JeĹźeli wniosek wpłynie w terminie od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. organ ma na wydanie decyzji i wypłacenie świadczenia wychowawczego trzy miesiące, licząc od dnia złoĹźenia wniosku z kompletem dokumentów.

W przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko obowiązuje kryterium dochodowe – 800 zł netto na osobę w rodzinie bądĹş 1200 zł netto w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.

pobierz plik >>>  druk wniosku