Nasza Gmina rozpoczyna walkÄ o czyste powietrze
Nasza Gmina opracowaĹa Plan gospodarki niskoemisyjnej. Plan wykorzystuje rezultaty bazowej inwentaryzacji emisji przeprowadzonej na terenie gminy w celu okreĹlenia kluczowych obszarów dziaĹaĹ oraz moĹźliwoĹci osiÄ gniÄcia przyjÄtego przez gminÄ celu w zakresie redukcji emisji CO2. Dodatkowo definiuje on konkretne Ĺrodki sĹuĹźÄ ce osiÄ gniÄciu tego celu, wraz z ich ramami czasowymi, i wskazuje osoby odpowiedzialne za ich wprowadzenie, co pozwala przeĹoĹźyÄ dĹugoterminowÄ strategiÄ na dziaĹania.
Jak stwierdza siÄ w Planie gĹównym problemem Gminy jest poĹoĹźenie w bezpoĹrednim sÄ siedztwie Miasta Brzeziny. JakoĹÄ powietrza na danym obszarze ksztaĹtowana jest nie tylko poprzez emisjÄ tam wystÄpujÄ cÄ , znaczenie ma równieĹź imisja napĹywowa. WaĹźnÄ rolÄ w rozprzestrzenianiu siÄ zanieczyszczeĹ odgrywajÄ czynniki meteorologiczne oraz fizyczno- geograficzne. Pomiary wykonane w Brzezinach wskazujÄ na wystÄpowanie zagroĹźeĹ dla jakoĹci powietrza w centralnej czÄĹci miasta. Przekroczenia dopuszczalnych wartoĹci 24h pochodzÄ gĹównie z emisji z indywidualnego ogrzewania mieszkaĹ. DuĹźe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego w Brzezinach wpĹywa negatywnie na obszar caĹej gminy wiejskiej Brzeziny.
Dlatego kluczowym elementem Planu Gospodarki Niskoemisyjnej musi staÄ siÄ walka z niskÄ emisjÄ . Niska emisja dotyczy caĹego obszaru Gminy Brzeziny. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo niska efektywnoĹÄ energetyczna poszczególnych budynków na terenie Gminy. Chodzi tu szczególnie o budynki prywatne. WiÄkszoĹÄ domów jest starszych niĹź 20 lat. JakoĹÄ ocieplenia oraz system ogrzewania nie sÄ wiÄc nowoczesne i efektywne. Do lat dziewiÄÄdziesiÄ tych energia cieplna i elektryczna byĹa na tyle tania, Ĺźe mieszkaĹcy nie inwestowali w dodatkowe ocieplenie Ĺcian, dachów, szczelne okna. PóĹşniej okazaĹo siÄ, Ĺźe docieplenie obiektów jest drogie. WiÄkszoĹÄ mieszkaĹców nie podĹşwignÄĹa takich kosztów. Dlatego teĹź, w ponad 90% domów na terenie gminy znajdujÄ siÄ piece wÄglowe. To one sÄ odpowiedzialne za powstawanie smogu i znacznych zanieczyszczeĹ powietrza. Do tego dochodzi powszechna praktyka spalania w piecach odpadów bytowych. Spalany jest papier, plastik i inne nieczystoĹci. Tworzona jest znaczna energia, ale straty dla Ĺrodowiska sÄ olbrzymie. Zmiana systemu odbioru nieczystoĹci sprzyja zmniejszaniu siÄ problemu. Jednak faktem jest, Ĺźe miejscowoĹci o gÄstej zabudowie spowite sÄ okresowo dymem. Sytuacja ta wystÄpuje gĹównie w miesiÄ cach grzewczych, chociaĹź zadymienie widoczne jest równieĹź latem.
Na terenie Gminy Brzeziny najistotniejsze zanieczyszczenia pochodzÄ z emisji energetycznych z gospodarstw domowych korzystajÄ cych z tradycyjnych ĹşródeĹ energii, z zakĹadów produkcyjnych i obiektów komunalnych. UciÄ ĹźliwoĹÄ jednakĹźe charakteryzuje siÄ wahaniami sezonowymi. W sezonach grzewczych wzrost zanieczyszczeĹ zwiÄ zany jest ze spalaniem wÄgla w paleniskach domowych, poniewaĹź wiÄkszoĹÄ mieszkaĹ w Gminie ogrzewana jest nadal paliwami staĹymi, gĹównie wÄglem kamiennym i drewnem. Stopniowo modernizuje siÄ kotĹownie obiektów publicznych, placówek oĹwiatowych na takie, które wykorzystujÄ olej opaĹowy, jednak ich iloĹÄ jest znikoma.
GĹówne projekty przewidziane w Planie to:
- budowa systemu grzewczego opartego na pompach ciepĹa z zastosowaniem elementów fotowoltaicznych w Szkole w DÄ brówce DuĹźej;
- budowa systemu grzewczego opartego na pompach ciepĹa z zastosowaniem elementów fotowoltaicznych w Szkole w PrzecĹawiu;
- ochrona Ĺrodowiska naturalnego Gminy Brzeziny poprzez instalacjÄ odnawialnych ĹşródeĹ energii w budynkach prywatnych.
DziÄki realizacji celów Planu infrastruktura energetyczna w gminie staÄ siÄ ma bardziej przyjazna Ĺrodowisku i efektywna pod wzglÄdem energetycznym. DziaĹania doprowadzÄ do redukcji emisji zanieczyszczeĹ do powietrza (w tym: CO2, pyĹków dwutlenku siarki oraz tlenków azotu). ZwiÄkszy siÄ tym samym jakoĹÄ powietrza na terenie Gminy Brzeziny. Zmniejszy siÄ równieĹź iloĹÄ emiterów.
Projekt jest wspóĹfinansowany jest przez UniÄ EuropejskÄ ze Ĺrodków Funduszu SpójnoĹci w ramach Programu Infrastruktura i Ĺrodowisko.