Odnawialne ĹşrĂłdĹa energii w naszej Gminie
Przywódcy UE zgodzili siÄ na nowy pakiet klimatyczny, w którym Unia zobowiÄ zuje siÄ do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (gĹównie CO2, czyli dwutlenku wÄgla) o 40% do roku 2030 (wzglÄdem 1990 roku). To gwarancja, Ĺźe Europa - takĹźe po 2020 roku - bÄdzie kontynuowaÄ walkÄ z globalnym ociepleniem, która obecnie opiera siÄ na starym pakiecie klimatycznym wynegocjowanym w latach 2007 - 2008.
Nasza Gmina wpisuje siÄ w politykÄ europejskÄ i w latach 2015 – 2020 czynnie bÄdzie wdraĹźaÄ nowy pakiet klimatyczny. Tworzony jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, który ma wyznaczyÄ gĹówne cele w dziaĹaniach Gminy.
Gmina bÄdzie inwestowaĹa w nowe systemy grzewcze, nowoczesne ĹşródĹa energii w obiektach publicznych. Planuje siÄ wykorzystanie odnawialnych ĹşródeĹ energii oraz inteligentnych systemów wpĹywajÄ cych na zwiÄkszenie oszczÄdnoĹci. Znacznie obniĹźÄ siÄ koszty utrzymania poszczególnych obiektów. Gmina bÄdzie mogĹa w okresie do 2020 roku pozyskaÄ nawet do 85% dofinansowania na projekty majÄ ce na celu poprawÄ efektywnoĹci energetycznej. Dotacja jest na tyle duĹźa, Ĺźe zainwestowane Ĺrodki mogÄ zwróciÄ siÄ nawet po 2 – 3 latach. Pierwszym etapem bÄdÄ prace projektowe, które zacznÄ siÄ juĹź na poczÄ tku 2015 roku. Aby skutecznie pozyskiwaÄ dotacje Gmina musi byÄ w peĹni przygotowana. Dlatego przygotowania rozpoczÄto juĹź dzisiaj.
GĹównym problemem naszej Gminy jest jednak emisja CO2 ze ĹşródeĹ punktowych, czyli gospodarstw domowych. SÄ one odpowiedzialne za 80% emisji CO2. Dlatego teĹź Gmina czynnie pomoĹźe w likwidowaniu palenisk wÄglowych lub zmniejszeniu ich znaczenia w bilansie energetycznym budynków. W miarÄ moĹźliwoĹci, Gmina podejmie dziaĹania w celu pozyskania dotacji dla gospodarstw domowych. Planowana jest instalacja kolektorów sĹonecznych, ogniw fotowoltaicznych lub pomp ciepĹa. W poprzednim okresie programowania UE istniaĹa moĹźliwoĹÄ pozyskania dotacji do 85%. Najprawdopodobniej zasady pozyskania dofinansowania pozostanÄ podobne.
PoniĹźej przedstawiamy podstawy dziaĹania poszczególnych instalacji opartych na odnawialnych ĹşródĹach energii.
Kolektor sĹoneczny – jest to urzÄ dzenie do konwersji energii promieniowania sĹonecznego na ciepĹo. Energia sĹoneczna docierajÄ ca do kolektora zamieniana jest na energiÄ cieplnÄ noĹnika ciepĹa, którym moĹźe byÄ ciecz (glikol, woda). Kolektor sĹoneczny sĹuĹźy do produkcji ciepĹej wody uĹźytkowej w bardzo efektywny sposób (uĹźycie go do ogrzania domu jest niemoĹźliwe). W miesiÄ cach letnich kolektor moĹźe zapewniÄ 100% zapotrzebowania na ciepĹÄ wodÄ. W roku 2014 w województwie Ĺódzkim przeprowadzono badanie w domu o powierzchni 150m2 zamieszkaĹym przez 3 osoby. Wyniki wskazaĹy, Ĺźe jeden kolektor dobrej klasy zapewniaĹ 91% zapotrzebowania na ciepĹÄ wodÄ uĹźytkowÄ w miesiÄ cach maj – wrzesieĹ. W paĹşdzierniku pokryĹ 73% zapotrzebowania. Koszt bardzo dobrej klasy instalacji kolektorów sĹonecznych w domu jednorodzinnym ksztaĹtuje siÄ na poziomie 12 – 18 tys. zĹotych. Gmina bÄdzie staraĹa siÄ pozyskaÄ 85% dotacji na takÄ instalacjÄ. Kolektor sĹoneczny moĹźe byÄ posadowiony na dachu, elewacji budynków lub obok niego - na specjalnej konstrukcji. Kolektor musi byÄ poĹÄ czony z buforem wodnym o objÄtoĹci okoĹo 400 litrów.
Ogniwa fotowoltaiczne – jest to element póĹprzewodnikowy, w którym nastÄpuje przemiana (konwersja) energii promieniowania sĹonecznego (ĹwiatĹa) w energiÄ elektrycznÄ , którÄ moĹźemy wykorzystaÄ w domu. Najnowsze panele fotowoltaiczne pracujÄ wyĹÄ cznie w oparciu o ĹwiatĹo dzienne. W przypadku domów i przedsiÄbiorstw, które decydujÄ siÄ na panele fotowoltaiczne, samodzielnie funkcjonujÄ ca instalacja jest bardzo czÄsto niewystarczajÄ ca. IloĹÄ energii potrzebnej do ogrzania budynku oraz gotowania jest znacznie wiÄksza niĹź moĹźliwoĹci paneli fotowoltaicznych i koniecznym staje siÄ uzupeĹnienie energii z innego ĹşródĹa. Dlatego teĹź – obecnie - uĹźycie paneli w domach prywatnych nie jest efektywne kosztowo. Ze wzglÄdu na ciÄ gĹy postÄp technologiczny sytuacja ta moĹźe siÄ jednak zmieniÄ juĹź za kilka lat.
Pompa ciepĹa - pompa ciepĹa jest to urzÄ dzenie, które przepompowuje ciepĹo z obszaru o niskich temperaturach (tzw. dolne ĹşródĹo pompy ciepĹa) do domowej instalacji grzewczej, w której temperatura czynnika jest wyĹźsza. Nazwa jest analogiczna do zwykĹej pompy wodnej, która pobiera wodÄ z miejsca na niskiej wysokoĹci i przetĹacza jÄ wyĹźej lub podnosi jej ciĹnienie. Pompa ciepĹa niejako podnosi temperaturÄ ciepĹa, uĹatwiajÄ c jego wykorzystanie do ogrzewania. DziÄki temu moĹźemy czerpaÄ ciepĹo z gruntu, powietrza czy wody, a nastÄpnie uĹźywaÄ go do ogrzewania naszego domu. Pompa ciepĹa jest urzÄ dzeniem dziaĹajÄ cym na tej samej zasadzie jak lodówka czy klimatyzator. Jej celem nie jest jednak odebranie ciepĹa od owoców czy jogurtów schowanych w lodówce, ale dostarczenie ciepĹa, czyli to, co lodówka robi na wymienniku umieszczonym z tyĹu obudowy. W duĹźym skrócie, pompa ciepĹa pobierajÄ c 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia od 1 do 4 kWh ciepĹa i nastÄpnie w ĹÄ cznej iloĹci od 2 do 5 kWh przekazuje to ciepĹo do otoczenia. Pompa ciepĹa dostarcza wiÄcej ciepĹa, niĹź zuĹźywa prÄ du i dlatego jest tania w eksploatacji (mówimy, Ĺźe ma wspóĹczynnik wydajnoĹci rzÄdu 2 - 5). Dlatego uwaĹźa siÄ, Ĺźe taka pompa jest odnawialnym ĹşródĹem energii — znaczÄ cÄ czÄĹÄ ciepĹa dostarczanego do budynku czerpie z otoczenia. Najefektywniejsze sÄ pompy ciepĹa czerpiÄ ce energiÄ z odwiertów gruntowych (sondy wiercone na okoĹo 80 metrów). Instalacja taka jest droga, ale zwrot kosztów szybki. Ceny pomp ciepĹa stajÄ siÄ niĹźsze. Instalacja taka kosztuje w domu o powierzchni 150m2 okoĹo 20 – 30 tysiÄcy zĹotych. Dofinansowanie do pomp ciepĹa jest moĹźliwe ze Ĺrodków Narodowego Funduszu Ochrony Ĺrodowiska Naturalnego i Gospodarki Wodnej. Gmina bÄdzie próbowaĹa wykorzystaÄ dotacje na instalacje pomp ciepĹa w budynkach publicznych. Dofinansowanie pomp w domach prywatnych ze Ĺrodków UE jest niemoĹźliwe. Koszty takich instalacji sÄ zbyt duĹźe.
PamiÄtajmy jednak, Ĺźe w odnawialne ĹşródĹa energii warto inwestowaÄ tylko w przypadku, gdy nasz dom jest dobrze docieplony. Nie w kaĹźdym obiekcie inwestycja bÄdzie uzasadniona ekonomicznie. KaĹźdy dom musi byÄ dokĹadnie zbadany przez specjalistÄ. Jest on w stanie szybko ustaliÄ czy oszczÄdnoĹci w danych warunkach mogÄ byÄ osiÄ gniÄte.
O dostÄpnych programach dotacyjnych poinformujemy PaĹstwa na stronie www oraz poprzez ogĹoszenia w sposób zwyczajowo przyjÄty.
Projekt wspóĹfinansowany jest przez UniÄ EuropejskÄ ze Ĺrodków Funduszu SpójnoĹci w ramach Programu Infrastruktura i Ĺrodowisko.