Ochrona środowiska naturalnego gminy Brzeziny poprzez stworzenie Planu Niskiej Emisji

logotypy_552.

Gmina Brzeziny rozpoczyna opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan wykorzystuje rezultaty bazowej inwentaryzacji emisji przeprowadzonej na terenie gminy w celu określenia kluczowych obszarów działań oraz moĹźliwości osiągnięcia przyjętego przez gminę celu w zakresie redukcji emisji CO2. Dodatkowo definiuje on konkretne środki służące osiągnięciu tego celu, wraz z ich ramami czasowymi, i wskazuje osoby odpowiedzialne za ich wprowadzenie, co pozwala przełoĹźyć długoterminową strategię na działania. Jest to dokument, którym powinien być zrozumiały nie tylko dla urzędników gminy ale przede wszystkim dla mieszkańców. Sprawna komunikacja z mieszkańcami i włączenie ich w proces wdraĹźania planu jest kluczowa dla skuteczności podejmowanych działań. Mieszkańcy muszą rozumieć dlaczego dokument został stworzony i czynnie wziąć udział w jego realizacji. To właśnie niska emisja ze Ĺşródeł punktowych powoduje największe problemy ze środowiskiem naturalnym w Gminie Brzeziny.  Całe społeczeństwo odgrywa istotną rolę w podejmowaniu wraz z władzami lokalnymi wyzwania klimatycznego i energetycznego. Razem muszą oni stworzyć wspólną wizję na przyszłość, wskazać sposoby jej urzeczywistnienia oraz zaangaĹźować niezbędne zasoby kadrowe i finansowe.

Dlatego teĹź Gmina Brzeziny postanowiła, Ĺźe mieszkańcy w latach 2014 – 2022 wezmą czynny udział we wdraĹźaniu Planu. Znowu zostanie stworzona szansa na dotację na instalacje solarne na dachach mieszkańców. W miarę moĹźliwości i dostępnych środków przewiduje się równieĹź montaĹź systemów fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Gmina będzie się starać o dotację do 85% kosztów projektu.

Gmina Brzeziny zamierza równieĹź wykorzystać środki Unii Europejskiej na modernizację obiektów uĹźyteczności publicznej. Budowane będą inteligentne systemy wykorzystania energii, prace termomodernizacyjne, wymiana przestarzałych Ĺşródeł ciepła na energooszczędne oraz wykorzystanie odnawialnych Ĺşródeł energii. Nie moĹźna równieĹź zapominać o modernizacji i budowie oświetlenia ulicznego. System ma przynieść Gminie oszczędności w utrzymaniu obiektów.

Przygotowywanie i wdraĹźanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej stanowi wyzwanie i jest czasochłonnym procesem, który musi być systematycznie planowany i zarządzany. Wymaga on współpracy i koordynacji róĹźnych wydziałów lokalnej administracji, takich jak wydział ochrony środowiska, zagospodarowania gruntów i planowania przestrzennego, gospodarki i spraw społecznych, budownictwa i infrastruktury, transportu, finansów, ds. przetargów itp. Ponadto jednym z warunków decydujących o sukcesie całego procesu opracowania, wdraĹźania i monitorowania Planu jest, aby nie był on postrzegany przez róĹźne wydziały lokalnej administracji jako dokument zewnętrzny, ale był zintegrowany z ich codzienną pracą: mobilnością i planowaniem przestrzeni gminy, zarządzaniem własnością komunalną, wewnętrzną i zewnętrzną komunikacją, zamówieniami publicznym.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.