Ochrona Ĺrodowiska naturalnego gminy Brzeziny poprzez stworzenie Planu Niskiej Emisji
Gmina Brzeziny rozpoczyna opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan wykorzystuje rezultaty bazowej inwentaryzacji emisji przeprowadzonej na terenie gminy w celu okreĹlenia kluczowych obszarów dziaĹaĹ oraz moĹźliwoĹci osiÄ gniÄcia przyjÄtego przez gminÄ celu w zakresie redukcji emisji CO2. Dodatkowo definiuje on konkretne Ĺrodki sĹuĹźÄ ce osiÄ gniÄciu tego celu, wraz z ich ramami czasowymi, i wskazuje osoby odpowiedzialne za ich wprowadzenie, co pozwala przeĹoĹźyÄ dĹugoterminowÄ strategiÄ na dziaĹania. Jest to dokument, którym powinien byÄ zrozumiaĹy nie tylko dla urzÄdników gminy ale przede wszystkim dla mieszkaĹców. Sprawna komunikacja z mieszkaĹcami i wĹÄ czenie ich w proces wdraĹźania planu jest kluczowa dla skutecznoĹci podejmowanych dziaĹaĹ. MieszkaĹcy muszÄ rozumieÄ dlaczego dokument zostaĹ stworzony i czynnie wziÄ Ä udziaĹ w jego realizacji. To wĹaĹnie niska emisja ze ĹşródeĹ punktowych powoduje najwiÄksze problemy ze Ĺrodowiskiem naturalnym w Gminie Brzeziny. CaĹe spoĹeczeĹstwo odgrywa istotnÄ rolÄ w podejmowaniu wraz z wĹadzami lokalnymi wyzwania klimatycznego i energetycznego. Razem muszÄ oni stworzyÄ wspólnÄ wizjÄ na przyszĹoĹÄ, wskazaÄ sposoby jej urzeczywistnienia oraz zaangaĹźowaÄ niezbÄdne zasoby kadrowe i finansowe.
Dlatego teĹź Gmina Brzeziny postanowiĹa, Ĺźe mieszkaĹcy w latach 2014 – 2022 wezmÄ czynny udziaĹ we wdraĹźaniu Planu. Znowu zostanie stworzona szansa na dotacjÄ na instalacje solarne na dachach mieszkaĹców. W miarÄ moĹźliwoĹci i dostÄpnych Ĺrodków przewiduje siÄ równieĹź montaĹź systemów fotowoltaicznych lub pomp ciepĹa. Gmina bÄdzie siÄ staraÄ o dotacjÄ do 85% kosztów projektu.
Gmina Brzeziny zamierza równieĹź wykorzystaÄ Ĺrodki Unii Europejskiej na modernizacjÄ obiektów uĹźytecznoĹci publicznej. Budowane bÄdÄ inteligentne systemy wykorzystania energii, prace termomodernizacyjne, wymiana przestarzaĹych ĹşródeĹ ciepĹa na energooszczÄdne oraz wykorzystanie odnawialnych ĹşródeĹ energii. Nie moĹźna równieĹź zapominaÄ o modernizacji i budowie oĹwietlenia ulicznego. System ma przynieĹÄ Gminie oszczÄdnoĹci w utrzymaniu obiektów.
Przygotowywanie i wdraĹźanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej stanowi wyzwanie i jest czasochĹonnym procesem, który musi byÄ systematycznie planowany i zarzÄ dzany. Wymaga on wspóĹpracy i koordynacji róĹźnych wydziaĹów lokalnej administracji, takich jak wydziaĹ ochrony Ĺrodowiska, zagospodarowania gruntów i planowania przestrzennego, gospodarki i spraw spoĹecznych, budownictwa i infrastruktury, transportu, finansów, ds. przetargów itp. Ponadto jednym z warunków decydujÄ cych o sukcesie caĹego procesu opracowania, wdraĹźania i monitorowania Planu jest, aby nie byĹ on postrzegany przez róĹźne wydziaĹy lokalnej administracji jako dokument zewnÄtrzny, ale byĹ zintegrowany z ich codziennÄ pracÄ : mobilnoĹciÄ i planowaniem przestrzeni gminy, zarzÄ dzaniem wĹasnoĹciÄ komunalnÄ , wewnÄtrznÄ i zewnÄtrznÄ komunikacjÄ , zamówieniami publicznym.
Projekt wspóĹfinansowany jest przez UniÄ EuropejskÄ ze Ĺrodków Funduszu SpójnoĹci w ramach Programu Infrastruktura i Ĺrodowisko.