Przedszkolak inwestycją w przyszłość

Zmienia się struktura zawodowa ludności mieszkającej na wsi, gdyĹź obecnie często nie wystarczy prowadzić tylko gospodarstwa rolnego, ale trzeba poszukiwać takĹźe innych formy zatrudnienia. „Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie zmusza do tego, Ĺźe trzeba szukać dodatkowych Ĺşródeł dochodu, a w związku z tym istnieje potrzeba tworzenia przedszkoli dla maluchów” – wyjaśnia wójt Barbara Hojnacka. Takie pierwsze przedszkole w gminie Brzeziny zorganizowano przy Szkole Podstawowej w Bogdance w ramach projektu „VIP- bardzo waĹźny przedszkolak”, który był realizowany od stycznia 2011 roku do lipca 2012 roku. Od 1 stycznia 2013 rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu tego typu: „Przedszkolak – najlepsza inwestycja w przyszłość”.

W efekcie utworzone zostały dwa punkty przedszkolne przy szkołach podstawowych w Bogdance i Dąbrówce DuĹźej. Do kaĹźdego z nich uczęszcza 15 dzieci. W Bogdance wykorzystano dotychczasowy lokal przedszkola, natomiast w Dąbrówce DuĹźej jeszcze w wakacje dokonano adaptacji pomieszczeń na punkt przedszkolny. Obecnie w ramach projektu zostały tu zakupione odpowiednie meble i pomoce dydaktyczne. KaĹźdego ranka firma przewozowa odbiera dzieci z przystanku połoĹźonego najbliĹźej ich domów. W busie nadzór nad przedszkolakami przejmuje opiekunka, która po zajęciach przekazuje takĹźe dzieci rodzicom. W przedszkolach maluchy przebywają w godzinach od 8 do 13. Tu realizują nie tylko program określony przez Ministerstwo Edukacji, ale mają takĹźe zapewnione zajęcia z gimnastyki korekcyjnej kształtujące prawidłową postawę, indywidualne spotkania z logopedą oraz lekcje języka angielskiego. Na dzieci w przedszkolach czeka takĹźe odpowiednie wyĹźywienie. Choć projekt rozpoczął się 1 stycznia, obecnie trwają jeszcze negocjacje odnośnie szczegółów umowy z Urzędem Marszałkowskim. Do czasu jej podpisania funkcjonowanie przedszkoli finansowane jest ze środków budĹźetu gminy. Zakończenie projektu zaplanowano na 31 lipca 2014 roku.

„Przedszkola na terenie gminy są bardzo potrzebne i cieszę się, Ĺźe ta idea jest realizowana. Jest to teĹź gwarancja, Ĺźe te dzieci na kolejnym etapie edukacyjnym będą się kształcić w naszych placówkach, będzie więc subwencja, która nam pozwoli utrzymać szkoły w gminie” – wskazuje wójt Barbara Hojnacka. „Nie zamierzamy bowiem przekazywać placówek szkolnych stowarzyszeniom, chcemy je utrzymywać sami” – dodaje wójt gminy Brzeziny, gdzie od początku roku przy szkołach podstawowych funkcjonują juĹź dwa punkty przedszkolne w Bogdance i Dąbrówce DuĹźej.

gmina_przedszkol_02_640    gmina_przedszkol_03_640    gmina_przedszkol_01_640