UWAGA ROLNICY !

Osoby, które będą w tym roku siać oziminy i posiadają ponad 10 ha gruntów ornych muszą przestrzegać dywersyfikacji upraw.

Od 2015 roku dopłaty bezpośrednie będą przyznawane na innych zasadach niż dotychczas.

Jedną z nowości jest wprowadzenie płatności na zazielenienie. Żeby je otrzymać w przyszłym roku rolnicy, którzy posiadają powyżej 10 ha gruntów ornych i zamierzają zasiać w tym roku oziminy, muszą tak zaplanować strukturę upraw, aby spełnić kryteria dywersyfikacji.

Dywersyfikacja upraw polega na utrzymaniu odpowiedniej liczby i powierzchni upraw na gruntach ornych w danym roku.

Jeżeli rolnik posiada grunty orne o powierzchni od powyżej 10 ha do 30 ha wówczas, w okresie od 15 maja do 15 lipca 2015 r. musi prowadzić tam minimum 2 różne uprawy, przy czym uprawa główna nie powinna zajmować więcej niż 75% areału.

Natomiast gdy rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych, wtedy w okresie od 15 maja do 15 lipca 2015 roku ma obowiązek prowadzenia co najmniej 3 upraw. W takim przypadku uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą przekraczać 95% areału.

Za odrębną uprawę uznawany będzie:

·         rodzaj w klasyfikacji botanicznej upraw,

·         gatunek z rodzin krzyżowych, psiankowatych i dyniowatych,

·         grunt ugorowany,

·         trawa lub inne rośliny zielne (z przeznaczeniem na paszę),

·         formy ozime i jare uznaje się za  odrębne uprawy nawet jeżeli należą do tego samego rodzaju.

Bliższych informacji można uzyskać w Biurze Powiatowym Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARiMR, 95-063 Rogów ul. Wojska Polskiego 9, tel/fax 46 874 84 9646 874 84 96, 874 84 95

data utworzenia: 2014-09-19