XLI Sesja Rady Gminy Brzeziny

Porządek obrad XLI sesji Rady Gminy Brzeziny zawierał zarówno elementy uroczyste, jak też głosowania w istotnych dla gminy sprawach.

W trakcie obrad złote gody obchodzili państwo Genowefa i Stanistaw Kowalscy z Grzmiącej, którzy zawarli związek małżeński 23 listopada 1963 r. w Niesułkowie oraz Jadwiga i Marian Budzik z Adamowa, poślubieni sobie 23 grudnia 1963 r. w Jabłonnej w województwie mazowieckim. Z okazji tak dostojnego jubileuszu Prezydent RP przyznal jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie, które wręczyła wójt gminy Brzeziny Barbara Hojnacka.

Wójt rozpoczęła także obrady, którym przewodził Marek Kolasa, od sprawozdania z prac pomiędzy sesjami. Informowała ona m.in. o rozpoczęciu działalności dwóch przedszkoli w Dąbrówce Dużej i Bogdance, na co pozyskano 650 tys. zł dofinansowania. Czynione są również starania o przedłużenie linii komunikacyjnej MPK nr 90 do Brzezin, czemu stoi jednak na przeszkodzie zły stan nawierzchni drogi w okolicach Bedonia. Wójt informowata także, że firma, która planowala budowę linii CO2 biegnącej przez teren gminy Brzeziny, wycofała się z tego zadania, dzięki czemu znikną ograniczenia inwestycyjne z tym związane.

Po sprawozdaniu wójt głos zabrała zastępca nadleśniczego Beata Malinowska, która omówiła zasady prowadzenia gospodarki drzewnej na terenie nadleśnictwa. Jak informowała, w nadleśnictwie dominują sosny, stanowiące blisko 80 procent drzewostanu. Bogate gleby spowodowały, że jest też sporo dębów, buków i jodeł. Średni wiek drzew to 78 lat.

W czasie obrad podjęto też kilka istotnych uchwał, m.in. Rada Gminy wyraziła zgodę na sprzedaż nieruchomości w Tworzyjankach, użytkowanej kiedyś przez
ZHP, w formie przetargu nieograniczonego ustnego. Radni nie zgodzili się na wyodrębnienie funduszu sołeckiego na rok 2015. Ustalono także, że w gospodarstwach, które zamieszkuje powyżej czterech osób, będzie płacona stała opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kwocie 30 zł miesięcznie. Radni zdecydowali także o nowej wysokości opłaty za wodę, podnosząc ją o 5 gr - do kwoty 2,4 zł netto. Przyjęto także program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Brzeziny w 2014 roku oraz aktualizację Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Brzeziny na lata 2013-2016 z perspektywą na lata 2017-2020. Radni przegłosowali również zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Brzeziny wraz z prognozą kwoty długu i spłat zobowiązań oraz zmiany w budżecie gminy Brzeziny na 2014 rok.

sesja_gmina_06_800     sesja_gmina_10_800

sesja_gmina_11_800     sesja_gmina_12_800