E-podręczniki dla Przecławia

Sześć e-podręczników zostanie udostępnionych bezpłatnie uczniom Gimnazjum Gminy Brzeziny z siedzibą w Przecławiu. Szkoła ta bowiem dzięki projektowi "Cyfrowe Gimnazjum" wzbogaciła się we wrześniu o 150 tabletów.

"Do końca roku szkolnego dostaniemy do wykorzystania na darmowej
licencji sześć e-podręczników od firmy Multiedukacja" - wyjaśnia Paweł Borowiński, dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. Sa to podręczniki do biologii, chemii, historii, języka polskiego i języka niemieckiego. E-książki otrzymają jedynie uczniowie klas pierwszych i drugich, gdyż dla uczniów klas trzecich Multiedukacja jeszcze nie oferuje pozycji w wersji elektronicznej. Przyznanie nieodpłatnej licencji było możliwe, gdyż firma potraktuje wykorzystanie e-booków w Gimnazjum w Przecławiu, które jako jedno z pierwszych wyposażyło wszystkich uczniów w tablety, jako formę testu. "W najbliższych dniach uczniowie otrzymają e-podręczniki, więc intensywnie będą również korzystac z tabletów" - wskazuje Paweł Borowiński. E-podręczników nie mogli zakupić rodzice uczniów,gdyż tablety wykorzystywane będą tylko w szkole. "Nie każdy rodzic chce, aby dziecko zabierało tablet do domu, bo wiąże się to z odpowiedzialnością materialną" - wskazuje dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. Darmowe e-podręczniki znajdą zatem zastosowanie w szkole, podczas gdy w domu uczniowie nadal korzystać będą z tradycyjnych papierowych książek. "Od września nauczyciele coraz częściej wykorzystują na lekcjach tablety" - ocenia dyrektor Paweł Borowiński. "Otrzymali bowiem czas na przygotowanie materiałów do lekcji. Każdy nauczyciel musi odpowiednie materiały zebrać na potrzeby konkretnych zajęć. Jest to praca, ktorą musi wykonać dodatkowo, zajmuje to sporo czasu" - wskazuje Paweł Borowiński. "Nasi nauczyciele są trochę pionierami w przygotowywaniu e-materiałów, lecz w kolejnych latach korzystanie z tabletów będzie całkowitą normą" - wyjaśnia dyrektor Gimnazjum w Przecławiu. "Z tabletami ostatnio pracowaliśmy m.in. na lekcji historii, biologii, religii i plastyki. Na plastyce robiliśmy zdjęcia, a następnie za pomocą tabletów rysowaliśmy autoportrety, na historii natomiast szukaliśmy informacji w Internecie" - mówi uczennica klasy II Wiktoria Kowalska. "Uważam, że pracując z tymi urządzeniami, możemy się dużo więcej nauczyć" - dodaje gimnazjalistka z Przecławia.

Pozyskanie tabletów było możliwe dzięki projektowi "Cyfrowe gimnazjum - wdrożenie e-kształcenia na terenie Gminy Brzeziny". W efekcie zbudowano szkolną sieć Wi-Fi, zakupiono 150 sztuk tabletów z ochraniaczami, dysk sieciowy oraz oprogramowanie edukacyjne. Projekt uwzględniał także przeprowadzenie szkoleń dla nauczycieli mających na celu zapoznanie się z zakupionymi urządzeniami i ich możliwościami, aby mogli oni efektywnie wykorzystywać je podczas zajęć lekcyjnych. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.

data utworzenia: 2014-02-27