Kolektory słoneczne - priorytetem Gminy Brzeziny

Uprzejmie informujemy zainteresowanych mieszkańców, iż  Gmina Brzeziny kontynuuje podjęte wcześniej starania dotyczące przeznaczenia pozostałych środków finansowych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na projekty związane z instalacją kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych. Decyzja o przeznaczeniu środków należy do Marszałka Województwa Łódzkiego i Zarządu Województwa. Władze województwa już kilkakrotnie wskazywały, że jest taka możliwość dlatego też nieprzerwanie temat ten jest monitorowany i dyskutowany z osobami decyzyjnymi.

Gmina Brzeziny, jako jedyna w regionie podjęła wyzwanie i zdecydowała się na przygotowanie niezbędnej dokumentacji do ewentualnego konkursu.  Brak takiej dokumentacji mógłby okazać się przeszkodą do terminowego złożenia wniosku i pozyskania środków unijnych na ten cel. Taka forma przygotowań do tej inwestycji jest jedyną  szansą uzyskania dotacji w wysokości 85 % kosztów kwalifikowanych, finansowo najbardziej satysfakcjonującej mieszkańców naszej gminy.

Wszelkie inne formy pozyskania dotacji na tego typu instalacje, tak szeroko upowszechniane w mediach i reklamowane przez różne firmy  w broszurach informacyjnych również wskazują na możliwość uzyskania dofinansowania, jednakże na poziomie rzędu 40-50 %. Zdarzyć się może, że zawarcie takiej umowy będzie obwarowane dodatkowymi ustaleniami, wyjątkami rodzącymi obciążenia nie do końca korzystne dla potencjalnych inwestorów.

Z poczynionych ustaleń wynika, że środku finansowe które mogłyby być skierowane na to zadanie są jeszcze w dyspozycji Zarządu Województwa. Od niego tylko zależy, czy i kiedy ogłoszony zostanie konkurs na dotacje.

Wszystkie oficjalne informacje o krokach czynionych przez Urząd Marszałkowski w Łodzi są upubliczniane na stronie www.rpo.lodzkie.pl.

Gmina Brzeziny podejmuje intensywne starania, które mają służyć wspólnemu dobru jej mieszkańców. Nie chcemy, aby brak naszego zaangażowania w proces decyzyjny przyznawania i udzielania dotacji skutkował zupełnym brakiem perspektywy możliwości wzięcia udziału w konkursie. W dalszym ciągu aktywnie będziemy starali się przekonywać władze województwa o słuszności naszej inicjatywy i wadze projektu dla społeczności Gminy Brzeziny.

Wójt Gminy Brzeziny

/-/ Barbara Hojnacka