Dożynki w Paprotni

Sołectwo Paprotnia organizatorem dożynek jest już po raz trzeci. Mieszkańcy pamiętają, że były one organizowane w ich miejscowości także w 1984 i 1998 roku.

Jak podaje w swojej monografii na temat powiatu brzezińskiego dr Jolanta Malinowska - w 1332 r. Władysław książę łęczycki i dobrzyński nadał Borzywojowi, wojewodzie łęczyckiemu, między innymi dobrami także wieś Paprotnia. „Leśna" nazwa miejscowości wskazuje na jej założenie w okresie wielkiego karczowania lasów, a więc w XIII w.

Po siedmiu wiekach w Paprotni zameldowanych jest 242 mieszkańców, w tym 128 kobiet i 114 mężczyzn, zamieszkujących ponad siedemdziesiąt gospodarstw. W centrum wsi położona jest strażnica OSP, przy której znajduje się niedawno zmodernizowana stacja uzdatniania wody.

Ochotnicza Straż Pożarna w Paprotni istnieje od 1942 r. Pierwotnie była to drewniana strażnica, którą przy pomocy gminy i wysiłkiem społecznym zastąpiono murowaną. Została ona wykończona w 1982 r. dzięki środkom pozyskanym przez Teresę Łapkę - zasłużoną działaczkę miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. To za jej kadencji odbyły się tu dożynki w 1984r. W czasie kolejnych - w 1998 r. przewodniczącą KGW była Ewa Rutkowska, a obecnie funkcję tę pełni Sławomira Łapka. Prezesem OSP Paprotnia jest Hieronim Łapka, sołtysem Kazimierz Łapka, a radną z okręgu obejmującego Polik i Paprotnię - Marzena Nasalska.

Starostą tegorocznych dożynek wybrano Kazimierza Łapkę, a starościną Beatę Lobę z Przecławia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Święcie Plonów Gminy Brzeziny, które odbędzie się w dniu 1 września 2013 r. po raz trzeci w gościnnym sołectwie Paprotnia.

Przewodniczący Rady Gminy           Społeczność              Wójt Gminy Brzeziny

Marek Kolasa                          sołectwa Paprotnia           Barbara Hojnacka

pobierz plik - plakat dożynkowy

data utworzenia: 2013-08-26