Ochotnicze straże w gminie Brzeziny

Zakończył się już czas zebrań sprawozdawczych w jednostkach Ochotniczych
Straży Pożarnych gminy Brzeziny. Pierwsze z 10 zebrań odbyło się 12 stycznia w OSP Syberia, a ostatnie 23 marca w OSP Gałkówek Kolonia. W każdej z tych jednostek prezesi oraz zarząd otrzymali absolutorium potwierdzające rzetelność wykonywanych działań.

W gminie Brzeziny działa 10 jednostek OSP w takich miejscowościach jak: Syberia, Paprotnia, Polik, Przecław, Grzmiąca, Witkowice, Helenów, Dąbrówka Duża, Jordanów oraz Gałkówek Kolonia. Jedna z jednostek – OSP Helenów należy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego. Jednostka ta notuje też najwięcej wyjazdów do akcji gaszenia pożarów i usuwania miejscowych zagrożeń. W ubiegłym roku były to 44 wyjazdy. Znaczną ilość wyjazdów, gdyż po 22 zanotowały też OSP Polik i OSP Jordanów. Każda z jednostek wykonuje jednak swoje zadania i jeśli nawet nie bierze czynnie udziału w akcji, to często później zabezpiecza pogorzeliska czy włącza się w inny sposób w pomoc mieszkańcom, na przykład wypompowując wodę z zalanych piwnic i dróg lub zapobiegając wypalaniu
traw. Strażacy podnoszą swoje umiejętności, uczestnicząc w ćwiczeniach bojowych, które przeplatają się z zawodami sportowo-pożarniczymi. Najbliższe zaplanowane są na 16 czerwca.

Specyfiką gminy Brzeziny jest, że jednostki OSP biorą udział w zimowym utrzymaniu dróg przy wykorzystaniu 6 pojazdów z pługami, w tym jednej pługopiaskarki, które stacjonują w Dąbrówce Dużej, Poliku,Jordanowie i Witkowicach. Dzięki możliwości szybkiej reakcji na opady śniegu, strażacy przyczyniają się w znaczący sposób do zmniejszenia zagrożeń
na drodze oraz umożliwiają np. dojazd pogotowia. Gmina jednocześnie oszczędza środki finansowe, gdyż powierzenie tego zadania firmie zewnętrznej kosztowałoby znacznie więcej. Oszczędności mogą być później wykorzystane również na utrzymanie jednostek OSP. Samorząd zapewnia bowiem nie tylko zakupy pojazdów, których strażacy do dyspozycji mają 17, ale także ich naprawy, zakup paliwa, finansowanie wszelkich szkoleń, badań lekarskich oraz umundurowania bojowego i galowego. Remontowane są także strażnice. Na początku czerwca rozpocznie się przebudowa dachu na budynku OSP Polik, gdzie ekspertyzy wykazały potrzebę takiej inwestycji. Nowy dach będzie miał konstrukcję
metalową, a oprócz tego docieplone zostaną styropianem mury zewnętrzne budynku
jednostki. Prace mają się zakończyć w okolicach września. W kolejnych latach planuje się też remonty dachów w OSP Gałkówek Kolonia, OSP Przecław i OSP Grzmiąca.

Remontowane strażnice to nie tylko siedziby jednostek bojowych OSP. Ta także centra kultury wiejskiej. W Przecławiu oraz Syberii działają orkiestry dęte, które uświetniają liczne uroczystości w gminie i poza nią. W Przecławiu funkcjonuje też zespół mażoretek, czyli dziewcząt, które swoimi występami uświetniają koncerty orkiestry strażackiej.
W oparciu o strażnice działają również liczne koła gospodyń wiejskich, które przy współpracy strażaków organizują lokalne spotkania, czy to z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, czy też z okazji andrzejek, mikołajek, nocy świętojańskiej lub innych lokalnych świąt wywodzących się najczęściej z kultury ludowej.

Jednostki OSP zrzeszają blisko 500 strażaków ochotników, co stanowi znaczny procent mieszkańców, zważywszy, że na terenie gminy jest zameldowanych nieco ponad 5000 osób. Prezesem Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP jest Tadeusz Guzek, komendantem jest Daniel Kowalski, wiceprezesami Marek Kolasa i Jarosław Pawłowicz, skarbnikiem – Paweł Słomkowski, członkiem prezydium Julian Ciołek, a samorząd gminy reprezentuje jako sekretarz Lechosław Adamczyk. W poszczególnych jednostkach funkcję prezesów sprawują:
OSP Dąbrówka – Daniel Kowalski,
OSP Gałkówek Kolonia – Wojciech Socha,
OSP Grzmiąca – Stanisław Kowalski,
OSP Helenów – Jarosław Pawłowicz,
OSP Jordanów – Leszek Jarząb,

OSP Paprotnia – Hieronim Łapka,

OSP Polik – Kaczmarek Piotr,

OSP Przecław – Paweł Słomkowski,

OSP Witkowice – Jan Pawlak
OSP Syberia – Bogdan Supera.

obraz_001_640

OSP Helenów jako jedyna jednostka w gminie Brzeziny