XXVII sesja Rady Gminy Brzeziny

Obrady XXVII sesji Rady Gminy Brzeziny zostały zdominowane przez liczne sprawozdania. Podjęto także 8 uchwał.

Na wstępie informacje na temat działalności między sesjami przedstawiła wójt Barbara Hojnacka. Mówiła ona m.in. o zakończeniu cyklu zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP. Wójt dziękowała tu wszystkim strażakom, „którym dobro drugiego człowieka leży na sercu”. Słowa wdzięczności skierowała również za udział w akcji zimowego odśnieżania dróg, co pozwala gminie zaoszczędzić znaczne środki.
Do Urzędu Marszałkowskiego złożono wniosek o dofinansowanie budowy drogi dojazdowej do pól w miejscowości Ignaców za kwotę 100 tys. zł. Został złożony także wniosek o dofinansowanie działań promocyjnych gminy Brzeziny w latach 2013-2015. Jeśli zostanie on zatwierdzony, planuje się sfinansowanie m.in. druku materiałów promocyjnych o gminie, realizacji filmu reklamowego, publikacji artykułów w prasie, organizacji imprez integracyjnych, w tym dożynek oraz zakup krzeseł na potrzeby tych wydarzeń. Nie
przyniósł rozstrzygnięcia kolejny przetarg mający na celu wyłonienie podmiotu
świadczącego usługi medyczne w ośrodku w Dąbrówce Dużej. Zgodnie z ustawą gmina
może obecnie wyłonić wykonawcę tych usług poprzez negocjacje. Zawarto natomiast
umowy na wykonanie dokumentacji projektowych dla wodociągów w Poliku, Syberii i Janinowie. Na zakończenie swojego sprawozdania wójt dziękowała za organizację
obchodów Dnia Kobiet, zebrań Kół Gospodyń Wiejskich w Poliku oraz promocję
gminy, m.in. poprzez udział gospodyń w programie telewizyjnym.

Kolejne dwa sprawozdania dotyczyły bezpieczeństwa na terenie gminy. O zagrożeniach
pożarowych mówił zastępca komendanta Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Dariusz Guzek. Jak informował, w 2012 roku doszło do 36 pożarów na terenie gminy, czyli o 2 mniej niż w roku 2011. W porównaniu do roku 2011 nastąpił jednak wzrost miejscowych zagrożeń o 55 wydarzeń do liczby 140. W roku 2012 adnotowano też 1 fałszywy alarm.

O zagrożeniach związanych z przestępczością informował natomiast zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji – Cezary Petrus. W roku 2012 na terenie gminy Brzeziny odnotowano 75 przestępstw kryminalnych objętych analizą prewencyjną, czyli o 23 mniej niż w roku 2011. W ubiegłym roku miało miejsce na terenie gminy także 12 wypadków oraz 79 kolizji, czyli o 7 wypadków i 80 kolizji mniej niż w roku 2011.

W trakcie obrad XXVII sesji Rady Gminy Brzeziny przekazano również informacje na temat działalności Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Dąbrowce Dużej.

Najważniejsze z podjętych uchwał dotyczyły natomiast: zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Brzeziny i Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2013, zmian w budżecie na rok 2013, ustalenia wysokości opłaty za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę w wysokości 2,35 zł netto za 1 m3 oraz niewyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w budżecie na rok 2014.

gmina_brzeziny_03_640

data utworzenia: 2013-04-19