XXVI sesja Rady Gminy Brzeziny

W porządku obrad XXVI sesji Rady Gminy Brzeziny poruszono m.in. tematykę utrzymania porządku i czystości oraz problemów społecznych. Nie zabrakło także momentów uroczystych. Na wstępie sesji medale za długoletnie pożycie małżeńskie wręczono Henryce i Zdzisławowi Klimczakom oraz Teresie i Zbigniewowi Szadkowskim. Na zakończenie obrad odbyło się natomiast przedstawienie z cyklu „Mam haka na raka”. Tradycyjnie obrady otworzył przewodniczący Marek Kolasa. Następnie wójt Barbara Hojnacka w swoim sprawozdaniu informowała m.in. o zaplanowaniu na miesiąc marzec większości przetargów, aby ewentualne oszczędności, jakie tu powstaną, skierować na inwestycje na drogach gminnych. Wójt mówiła także, że inwestor wycofał się z budowy linii przesyłowej dwutlenku węgla z Bełchatowa, która miała przebiegać przez gminę Brzeziny. Poinformowano również o utworzeniu dwóch grup przedszkolnych w Bogdance i Dąbrówce Dużej, na których funkcjonowanie pozyskano środki unijne. Organizacja grup przedszkolnych powinna też wpłynąć na dalszą naukę tych dzieci w szkołach gminnych. W ramach Gminnej Biblioteki Publicznej prowadzone są rozmowy z Państwową Szkołą Muzyczną w Brzezinach odnośnie lekcji nauki gry na instrumentach dla zainteresowanych uczniów szkół podstawowych. Współpraca ma dotyczyć także zespołu pieśni i tańca „Polteks”. Wójt informowała również o rozmowach z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską w sprawie przeprowadzenia przez teren gminy linii MPK nr 90. Systematycznie odbywają się obecnie zebrania sprawozdawcze w poszczególnych jednostkach OSP. Wójt w swoim sprawozdaniu dziękowała również kołom KGW za organizację spotkań opłatkowych, a szkołom za przygotowanie Dnia Dziadka i Babci. Wśród podjętych uchwał znalazły się m.in. decyzje związane z utrzymaniem porządku i czystości na terenie gminy, w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii oraz planów pracy poszczególnych komisji Rady na rok 2013. Obrady zakończyły się prelekcją uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach, która została przygotowana pod kierunkiem Marioli Gorzka. Dotyczyła ona nowotworu złośliwego skóry – czerniaka, który jest nowotworem o największym potencjale przyrostu zachorowań na świecie. Jedyną metodą jego leczenia jest leczenie chirurgiczne, a jedną z metod profilaktyki stanowi sprawdzanie co 2-3 miesiące stanu skóry i w przypadku niepokojących objawów zgłoszenie się do dermatologa lub onkologa.

zdjecie_2_1632

zdjecie_1632

Jubilatom gratulujemy i życzymy następnej wspaniałej rocznicy

w szczęściu i zdrowiu.