Superogródek w Dąbrówce Dużej

Dobiegły końca prace nad utworzeniem ogródka przy szkole Podstawowej w Dąbrówce Dużej. Prace trwały od 16 września 2014 r. do 15 czerwca 2015 r. „Nasz ogródek Róża Wiatrów to doskonałe miejsce, gdzie na świeżym powietrzu można poszerzać wiedzę” – wskazuje dyrektor Jolanta Kowalewska.

„Dzieci są bacznymi obserwatorami tego, co się wokół nich dzieje, ogród przyszkolny może być zaś wspaniałym uzupełnieniem pracowni przyrodniczej, dlatego rok temu jako społeczność szkolna powzięliśmy de­cyzję o utworzeniu takiego miejsca" - infor­muje nauczycielka Joanna Dziagacz.

Dużą pomocą przy stworzeniu ogródka z pewno­ścią było pozyskanie dotacji w kwocie 33.500 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi w ramach konkursu „Utworzenie ogródków dydaktycznych przy szkołach i przedszkolach". Środki te zostały w całości przeznaczone na zakup różnorod­nych gatunków roślin i elementów wyposażenia ogródka. A jest tu co oglądać. Ścieżki prowadzą do czterech zakątków wyznaczo­nych zgodnie z kierunkami świata, według centralnie położonego klombu imitujące­go kompas. Można tu podziwiać zarówno roślinność iglastą i liściastą w „Leśnym za­ciszu", skalnik i roślinność lokalnego śro­dowiska na „Kwietnej łące", piękne kwiaty, rośliny ozdobne i chronione w „Wiejskim ogrodzie" oraz grządki z roślinnością jadal­ną i ziołami.

W ogrodzie ustawiono też wia­tę z ławkami oraz podest pełniący funkcję sceny, na której dzieci mogą prezentować swoje talenty. W zakątkach umieszczono tablice dydaktyczne, ciekawostki przyrod­nicze oraz opisy każdej z roślin. W pobliżu wiaty stanęły stacja meteorologiczna i zegar słoneczny. Na drzewach umieszczono rów­nież budki lęgowe dla ptaków.

Jednocześnie z rozpoczętymi pracami wprowadzono w szkole innowację programowo-meto­dyczną „Ogródek przyszkolny Róża wia­trów - miejsce zdobywania wiedzy i umie­jętności" autorstwa Jolanty Kowalewskiej i Joanny Dziagacz.

W pracę przy tworzeniu tego niezwy­kłego ogrodu zaangażowali się zarówno uczniowie, rodzice, jak i pracownicy szko­ły. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Dą­brówce Dużej szczególnie serdecznie dzię­kuje Gminie Brzeziny za wsparcie w realizacji projektu, pracownikom szkoły oraz rodzicom: Agnieszce Stępień, Danucie Jadczak, Mariuszowi Urbańskiemu, Toma­szowi Zalewskiemu, Barbarze Godali, Ewie Kwiecień, Monice Paluch, Justynie Walczak, Gabrieli Kiljan, Agnieszce Buldeckiej, Pau­linie i Marcinowi Janeczkom, Aleksandrze i Krzysztofowi Szczeskom oraz Maciejowi Jędrzejczakowi.

data utworzenia: 2015-07-09