Dywany kwiatowe z Zalesia

Koło Gospodyń Wiejskich sołectwa Zalesie stara się wskrzesić kolejną tradycję ludową, tym razem sypanie dywanów kwiatowych. Taki niecodzienny kobierzec ozdobił okolice kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na terenie parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w czasie tegorocznej procesji Bożego Ciała.

Panie wykorzystały tu zarówno kwiaty po­lne jak i ogrodowe, m.in. piwonie, róże, żarno­wiec, akację, kalinę i rumianek. Nie zabrakło też liści dębu, wśród których zgodnie z przekaza­mi objawiła się Matka Boska Fatimska. W cza­sie tegorocznego święta Bożego Ciała koło udekorowało dwa ołtarze. Dywan kwietny go­spodynie sypały dopiero po raz trzeci. Pierwszy został przygotowany z okazji peregrynacji obra­zu Matki Boskiej, a drugi dwa lata temu, rów­nież z okazji procesji Bożego Ciała.

Liczące ponad 30 gospodyń koło od kilku lat zdobi także franciszkańską świątynię długi­mi na wiele metrów palmami wielkanocnymi. Do tradycji należy też przypominanie tradycji kulinarnych i prezentacja stołów wielkanoc­nych z Zalesia, pokazywana w łódzkiej telewi­zji. Znane z przekazów medialnych jest także organizowane przez koło Święto Kiszenia Ka­pusty. Dywany kwiatowe to zaś całkiem nowy pomysł gospodyń z sołectwa Zalesie, skupia­jącego mieszkanki Zalesia, Bogdanki, Rochny, Ścibiorowa i Starych Koluszek.

data utworzenia: 2015-06-18