Trwa budowa oczyszczalni

Wybudowano już około 80 przydomowych oczyszczalni ścieków z ogólnej liczby 213, jakie mają powstać w bieżącym roku na terenie gminy Brzeziny.

Umowa z wykonawcą inwestycji została podpisana 23 grudnia 2014 r., a prace mają zakończyć się do 15 maja 2015 r. Przydomowe oczyszczalnie oparte na technologii hybrydowej składają się z ustawionych szeregowo komór: osadnika gnilnego (komora beztlenowa), złoża biologicznego (komora tlenowa) oraz osadu czynnego (komora tlenowa). Oczyszczone ścieki rozprowadzane są w gruncie za pomocą drenażu rozsączającego lub studni chłonnych.

Przydomowe oczyszczalnie to rozwiązanie proekologiczne, dostosowane do rozproszonej zabudowy w gminie Brzeziny, gdzie znaczna część jej obszaru przynależy do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Realizacja zadania pozwoli poprawić stan jakości wód powierzchniowych i gruntowych, dzięki czemu jest ono wsparte środkami finansowymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu priorytetowego dla przedsięwzięć realizowanych przy pomocy środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. W latach 2010-2011 na terenie Gminy Brzeziny powstało już 108 takich oczyszczalni.

data utworzenia: 2015-03-18